2025-03-03

Ar saugu gyventi šalia odontologijos klinikos, naudojančios dantų rentgeno diagnostikos aparatus?

Dažnai gyvenamuosiuose namuose įrengtuose odontologijos kabinetuose yra naudojami dantų rentgeno diagnostikos aparatai. Kartais gyventojams tai kelia nerimą. Tačiau gyventojai gali jaustis saugiai, net jeigu už jų sienos naudojami dantų rentgeno diagnostikos aparatai, nes šie aparatai įrengti saugiai.

Norint naudoti dantų rentgeno diagnostikos aparatą, turi būti įgyvendinti teisės aktuose nustatyti radiacinės reikalavimai tokiems aparatams įrengti ir naudoti. Pirmasis žingsnis – parengti ir su Radiacinės saugos centru (toliau – RSC) suderinti patalpų, kuriose planuojama įrengti dantų rentgeno diagnostikos aparatą, radiacinės saugos projektą.

Ūkio subjektas, planuojantis naudoti dantų rentgeno diagnostikos aparatą, rengia patalpų projektą, kuriame įvertinami radiacinės saugos sprendiniai (darbuotojų darbo vieta, paciento stebėjimas, patalpų ženklinimas ir kt.) ir suprojektuoti apsaugomieji elementai (sienos, langai, durys ir pan.). Apsaugomieji elementai įvertinami skaičiavimais, kuriuose atsižvelgiama į planuojamo naudoti aparato techninius parametrus, jo buvimo vietą, atliekamas ekspozicijas ir jų kiekį, kitus svarbius duomenis bei nustatoma, koks turi būti minimalus apsaugojamo elemento storis, kad jis sulaikytų rentgeno spinduliuotę. Taigi, patalpų projektas turi būti parengtas taip, kad gyventojas, stovėdamas už dantų rentgeno diagnostikos kabineto sienų, durų ar langų, būtų visiškai saugus. Įprastai, daugiabučio betoninių sienų ir lubų storiai, skiriantys butus, yra žymiai didesni nei apskaičiuoti minimalūs jų storiai, būtini, kad gyventojai, esantys už šių apsauginių elementų, būtų saugūs.

Parengtas projektas teikiamas vertinti RSC, kuris jį peržiūri, patikrina, ar numatyti radiacinės saugos sprendimai atitinka teisės aktų reikalavimus ir ar apsaugomųjų elementų storių skaičiavimai atlikti teisingai. Jeigu projektas parengtas teisingai, ūkio subjektas gauna patvirtinimą, kad pagal šį projektą galima pradėti įrenginėti patalpas, kuriose planuojama naudoti dantų rentgeno diagnostikos aparatą.

Antrasis žingsnis – veiklos su dantų rentgeno diagnostikos aparatu įteisinimas. Prieš įteisinant veiklą su tokiu aparatu, odontologijos kabinete apsilanko RSC specialistai, kurie įvertina, ar viskas įrengta pagal su RSC suderintą projektą bei peržiūri dokumentus, svarbius radiacinės saugos požiūriu užtikrinant saugų darbą su dantų rentgeno diagnostikos aparatu, pavyzdžiui, įsitikinama, kad paskirtas asmuo, atsakingas už radiacinę saugą, darbuotojai yra tinkamai apmokyti, po aparato sumontavimo buvo atlikti kokybės kontrolės bandymai ir aparatas veikia tinkamai bei buvo atlikti lygiavertės dozės galios matavimai, įsitikinant, kad apsaugomieji elementai tinkamai apsaugo darbuotojus, pacientus ir gyventojus, būnančius odontologijos klinikos patalpose. Esant poreikiui, RSC specialistai su dozės galios matuokliais gali išmatuoti lygiavertę dozės galią ir įsitikinti, kad apsaugomieji elementai yra įrengti tinkamai. Veikla įteisinama (registruojama ar išduodama licencija) tik tada, kai visi radiacinės saugos reikalavimai, įskaitant patalpų įrengimą pagal su RSC suderintą projektą, yra įgyvendinti tinkamai. Po veiklos įteisinimo, siekiant užtikrinti radiacinę saugą, periodiškai atliekami radiacinės saugos priežiūros patikrinimai ūkio subjektuose ir lygiavertės dozės galios matavimai už apsaugomųjų elementų, taip pat, siekiant įsitikinti, kad dantų rentgeno diagnostikos aparatas veikia tinkamai, atliekami periodiniai kokybės kontrolės bandymai.

 

Rekomenduojame paskaityti:

Radioaktyviojo radono yra visur. Gera žinia: Lietuvoje iš grunto radono išsiskiria kur kas mažiau.

Ar mūsų aplinka saugi?

Odontologija turi siekti optimalaus vaizdo kokybės ir paciento apšvitos balanso.

Lietuviški grybai nėra radioaktyvūs.

Paskelbti Lietuvos gyventojų gaunamos apšvitos ataskaitos rezultatai.

Įvertinta gyventojų apšvita dėl branduolinės energetikos objektų veiklos.

Lietuvoje įdiegtos radiacinės saugos priemonės užtikrina ne tik žmonių, bet ir aplinkos radiacinę saugą.