2024-10-02

Parengta 2023 m. apšvitą patiriančių darbuotojų gautų apšvitos dozių analizės ataskaita ir duomenys pateikti ESOREX platformai

 

Radiacinės saugos centras atliko apšvitą patiriančių darbuotojų (toliau – darbuotojai) atskirų profesijų grupių 2023 m. gautų apšvitos dozių analizę ir parengė jos rezultatų ataskaitą, kurią galite rasti čia. Tokios analizės bei vertinimo rezultatai atliekami kasmet, tai padeda optimizuoti darbuotojų radiacinę saugą, užtikrinti saugias jų darbo sąlygas ir nustatyti, ar jau naudojamų radiacinės saugos priemonių pakanka, ar reikia imtis papildomų priemonių norint apsaugoti darbuotojus nuo neigiamo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio.

Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registro duomenimis, 2023 m. užregistruotos 5 942 darbuotojų, kurie dirba medicinos, branduolinės energetikos, pramonės, veterinarijos, mokslo ir mokymo bei kitose veiklos srityse, metinės apšvitos dozės. Darbuotojo gauta vidutinė metinė efektinė dozė buvo apie 0,38 mSv. Didžioji dauguma (93 proc.) užregistruotų metinių efektinių dozių buvo mažesnės už gyventojams nustatytą ribinę efektinę dozę (1 mSv).

Didžiausias apšvitos dozes gavusių Lietuvos darbuotojų veiklos sritys, palyginti su praėjusių metų duomenimis, išlieka tos pačios. Su 2022 m. duomenimis galite susipažinti čia.

Dėl išmontuojamoje Ignalinos atominėje elektrinėje atliekamų darbų didžiausias apšvitos dozes gauna branduolinės energetikos darbuotojai, o dėl darbo su angiografais, atliekant diagnostines ir gydomąsias procedūras – intervencinės radiologijos ir kardiologijos darbuotojai. Branduolinės energetikos darbuotojo užregistruota didžiausia efektinė dozė buvo 10,7 mSv, o didžiausia intervencinės radiologijos gydytojo gauta efektinė dozė siekė 11 mSv. Atskirų sričių darbuotojų didžiausios, vidutinės ir vidutinės dozės, didesnės už mažiausią išmatuojamą dozę (MID) – 0,2 mSv, metinės bendrosios efektinės dozės pateiktos 1 pav.

1 pav. Atskirose veiklos srityse dirbančių darbuotojų didžiausios ir vidutinės metinės efektinės dozės

Kai kurių sričių darbuotojams (branduolinės energetikos, intervencinės radiologijos ir kardiologijos, branduolinės medicinos, mokslo ir kt.), patiriantiems netolygią viso kūno apšvitą, registruojamos ne tik efektinės, bet ir akių bei galūnių apšvitos dozės:

  • Akių apšvitos stebėsena 2023 m. atlikta 274 darbuotojams, matuojant individualiosios dozės ekvivalentus akių dozimetrais arba dozimetrais, nešiojamais kaklo srityje virš individualiųjų apsaugos priemonių. Darbuotojo akies lęšiuko gauta didžiausia metinė lygiavertė dozė buvo 18,4 mSv, tai sudarė apie 92 proc. nustatytos akies lęšiuko metinės ribinės lygiavertės dozės (20 mSv). Šią dozę gavo branduolinės energetikos darbuotojas.
  • Rankų apšvitos stebėsena 2023 m. atlikta 153 darbuotojams, naudojant žiedo formos dozimetrus. Darbuotojo rankos gauta didžiausia metinė lygiavertė dozė buvo 132 mSv, tai sudarė apie 26 proc. nustatytos galūnių metinės ribinės lygiavertės dozės (500 mSv). Šią dozę gavo intervencinės radiologijos gydytojas.

Apibendrinant 2023 m. darbuotojų atskirų sričių darbuotojų gautų apšvitos dozių analizės rezultatus nustatyta, kad branduolinės energetikos, intervencinės radiologijos ir kardiologijos darbuotojai patiria didesnes apšvitos dozes, palyginti su kitų sričių darbuotojais, tačiau jų, kaip ir visų kitų darbuotojų, apšvita neviršija nustatytų ribinių dozių. Tai rodo, kad veiklos vykdytojai tinkamai užtikrina šių darbuotojų radiacinę saugą.

Radiacinės saugos centras nuo 2013 m. Profesinės apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote Europos platformai (toliau – ESOREX) teikia duomenis apie įvairių veiklos sričių darbuotojų gautas metines individualiąsias ir kolektyvines apšvitos dozes. Apibendrintą informaciją apie Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos šalių profesinės apšvitos stebėsenos sistemas ir darbuotojų apšvitos dozes galima rasti interneto svetainėje www.esorex-platform.org. Išanalizavus kitų šalių pateiktus duomenis galima teigti, kad Lietuvos darbuotojų gautos vidutinės metinės apšvitos dozės yra artimos kitų šalių darbuotojų vidutinėms metinėms apšvitos dozėms.