Lietuviška mediena nėra radioaktyvi
Radiacinės saugos centras 2024 m. atliko Lietuvoje vyraujančių rūšių medienos mėginių, surinktų VĮ „Valstybinių miškų urėdija“ Dubravos, Jurbarko ir Kuršėnų regioninių padalinių miškuose, tyrimus ir jų rezultatais papildė Lietuvos medienos užterštumo 137Cs radionuklidu žemėlapį https://gis.rsc.lt/portal/apps/dashboards/e26c706403ea4258bc439cd442776e0e.
Šiame žemėlapyje galima matyti medienos mėginių, atrinktų VĮ „Valstybinių miškų urėdija“ 21-ame regioniniame padalinyje ir 3-ose urėdijos, tyrimų rezultatus, kurie rodo, kad medienos užterštumas 137Cs radionuklidu yra nedidelis. Daugeliu atveju radioaktyvusis užterštumas buvo 3–9 Bq/kg, o didžiausias –24 Bq/kg.
Nustatyta, kad, kurui naudojant lietuvišką medieną, visus susidariusius pelenus radiacinės saugos požiūriu galima naudoti dirvoms tręšti be jokio pavojaus gyventojų sveikatai.
Medienos užterštumas 137Cs radionuklidu yra branduolinės avarijos Černobylio atominėje elektrinėje pasekmė. Virš Lietuvos praslinkęs radioaktyvusis debesis paliko pėdsaką, kurio pasekmės jaučiamos iki šiol. Tačiau būtina pažymėti, kad Lietuvos miškų medienos užterštumas 137Cs radionuklidu yra daug mažesnis nei kitose po minėtos avarijos užterštose teritorijose Baltarusijos Respublikoje, tam tikrose Rusijos Federacijos srityse ir Ukrainoje. Pastarąjį dešimtmetį medienos ir durpių kuro importas į Lietuvą iš minėtų teritorijų buvo griežtai kontroliuojamas, siekiant išvengti rizikos, kad, kūrenant 137Cs radionuklidu užterštą medieną, susidarys radioaktyviųjų pelenų, kurie gali būti panaudoti dirvoms tręšti.
Kilus abejonių dėl medienos radioaktyviojo užterštumo, prašome kreiptis į Radiacinės saugos specialistus dėl konsultacijos ar radioaktyvumo matavimų interneto svetainėje rsc.lrv.lt nurodytais kontaktiniais adresais.
Atnaujinimo data: 2025-02-28
Taip pat skaitykite:
Rekomenduotos radono mažinimo priemonės ne visais atvejais buvo veiksmingos
Su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena!
Paskelbta 2024 m. valstybinio radiologinio aplinkos monitoringo ataskaita
Ar saugu gyventi šalia odontologijos klinikos, naudojančios dantų rentgeno diagnostikos aparatus?