Radiacinės saugos centras stiprina automatizuotą aplinkos radiologinės būklės stebėseną
Radiacinės saugos centras (toliau – RSC) nuosekliai modernizuoja ir stiprina automatizuotą aplinkos radiologinės būklės stebėseną, siekdamas dar tiksliau ir greičiau aptikti galimus radiologinės būklės pokyčius, užtikrinti didesnį visuomenės saugumą ir operatyvų reagavimą į galimas grėsmes.
Lietuvoje pagrindinė radiacinio pavojaus stebėsenos ir ankstyvojo perspėjimo priemonė yra Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo tinklas (RADIS). Jei šalyje būtų užfiksuotas aplinkos dozės galios lygio pokytis, RADIS taptų pirminiu informacijos šaltiniu apie galimą branduolinę ar radiologinę avariją – ypač tais atvejais, kai kaimyninės valstybės nepraneštų apie įvykį. RADIS tinklą sudaro 51 stotis, kurios aplinkos dozės galios lygį ore ir vandenyje visą parą (24/7) matuoja visoje šalies teritorijoje, o didžiausias jų tankis – pasienyje su Baltarusija. Atsižvelgiant į geopolitinius iššūkius, RADIS tinklas buvo išplėstas naujais stebėsenos taškais Kalvarijoje ir Nidoje. Be to, RSC turi mobiliųjų stočių, kurios, jei prireiktų išsamesnio stebėjimo, gali būti operatyviai įrengtos papildomose vietose. Šiais metais dar planuojama didinti RADIS stočių skaičių.
2024 m. buvo įdiegtos 3 papildomos automatinės radionuklidų oro aerozoliuose matavimo stotys. Šiuo metu tokios stotys veikia Pavoverėje, Bajoruose, Palangoje, Kybartuose ir Adutiškyje, o jų duomenys leidžia dar tiksliau vertinti oro radioaktyvųjį užterštumą.
Pav. Automatizuoti radiacinio pavojaus stebėjimo ir perspėjimo pajėgumai Lietuvos teritorijoje
Nuoseklus radiologinės būklės stebėsenos sistemos tobulinimas – svarbus žingsnis užtikrinant dar didesnį radiacinės saugos lygį Lietuvoje. Veikianti automatizuota radiologinės būklės stebėsenos sistema nuolat iš įvairių Lietuvos vietovių renka ir analizuoja duomenis, todėl gyventojai gali būti tikri, kad aplinkos radiacinė būklė yra nuolat stebima. Taikomos šiuolaikinės technologijos leidžia realiuoju laiku gauti tikslios informacijos ir, esant poreikiui, laiku imtis skubių veiksmų.
RADIS tinklo duomenys automatiniu būdu perduodami Europos Komisijai ir atsakingoms Lietuvos institucijoms. Šiuos duomenis gali stebėti ir gyventojai, RSC interneto svetainėje pasirinkę aktyvią nuorodą „Radiacinis fonas Lietuvoje“.
Atnaujinimo data: 2025-04-16
Taip pat skaitykite:
Kaip taisyklingai nešioti individualųjį dozimetrą?
Atestuoti lektoriai, galintys mokyti radiacinės ir (ar) fizinės saugos temomis