Rekomenduotos radono mažinimo priemonės ne visais atvejais buvo veiksmingos
Radono tyrimai darbo vietose, įrengtose statinių rūsiuose ar po žeme, yra būtini, siekiant sumažinti darbuotojų patiriamą apšvitą. 2019–2023 m. radono patalpų ore tyrimai, atlikti daugiau kaip 600 darbo vietų, parodė, kad apie 7 proc. darbo vietų radono aktyvumo koncentracija viršijo nustatytą 300 Bq/m3 atskaitos lygį. Tad 2024 m. radono tyrimai atlikti devynių įmonių 24 darbo vietose, kuriose ankstesniais metais buvo nustatytos radono atskaitos lygį viršijančios aktyvumo koncentracijos.
Iš tirtų darbo vietų šešiose radono aktyvumo koncentracija vis dar buvo per didelė. Tai rodo, kad rekomenduotos priemonės ne visada buvo veiksmingos arba nebuvo pilnai įgyvendintos, todėl būtina imtis papildomų veiksmų.
Radiacinės saugos centras rekomenduoja taikyti pasaulinėje praktikoje pripažintas priemones:
- reguliariai vėdinti patalpas prieš naudojimą ir jų eksploatacijos metu;
- įrengti subalansuotą vėdinimo sistemą, siekiant sumažinti slėgio skirtumą tarp grunto ir patalpų;
- izoliuoti patalpų grindis nuo grunto;
- užsandarinti plyšius tarp sienų ir grindų, aplink vamzdžius bei rūsio sienose.
Šios priemonės sumažina radono patekimą į patalpas, jei oro srautai yra tinkamai subalansuoti, o pastato konstrukcija – sandari.
Įmonės buvo informuotos apie darbo vietose pakartotiniais tyrimais nustatytą atskaitos lygį viršijantį radono kiekį. Buvo aiškinamasi, kokių priemonių jau imtasi ir kokias priemones dar reikėtų taikyti radono kiekiui sumažinti. Taip pat rekomenduota, įdiegus mažinimo priemones, pakartoti radono tyrimus.
Radonas – tai radioaktyviosios inertinės dujos, susidarančios skylant grunte esančiam radžiui, kuris priklauso urano izotopo ²³⁸U skilimo grandinei. Į žmogaus organizmą radono patenka per kvėpavimo takus, jis nusėda ant plaučių ir kvėpavimo takų sienelių. Jo skleidžiamos alfa dalelės gali pažeisti plaučių epitelio ląsteles ir sukelti kvėpavimo takų bei plaučių vėžį.
Darbdaviai, kurių darbo vietos įrengtos statinių rūsiuose ar po žeme, privalo atlikti radono koncentracijos tyrimus. Skatiname darbdavius pasinaudoti galimybe šiuos tyrimus atlikti nemokamai ir siūlome kreiptis į Radiacinės saugos centrą.
Su visa Lietuvos radono rizikos valdymo 2024–2030 m. veiksmų plano 2024 m. ataskaita galite susipažinti čia.
2024 m. atliktų radono tyrimų individualiuose gyvenamuosiuose pastatuose duomenimis papildytas ir atnaujintas Lietuvos radono žemėlapis: https://gis.rsc.lt/portal/apps/dashboards/fa282e107529424fa0a0da99d0916ed6.
Atnaujinimo data: 2025-04-01
Taip pat skaitykite:
Kaip taisyklingai nešioti individualųjį dozimetrą?
Radiacinės saugos centras stiprina automatizuotą aplinkos radiologinės būklės stebėseną