3. Kaip elgtis pacientui po gydymo radioaktyviuoju jodu 131I?
Gydymo metu naudotas radioaktyvusis jodas (131I) pasižymi savybe kauptis skydliaukėje ir naikinti vėžines ląsteles. Kadangi pacientas laikinai tampa radioaktyvus, kelias dienas turi praleisti ligoninėje, kol jo radioaktyvumo lygis taps saugus ir nepavojingas aplinkiniams.
Lietuvoje pacientas po gydymo 131I išrašomas iš medicinos įstaigos, kai radionuklido kiekis organizme neviršija teisės aktais nustatytų lygių. Po procedūros su 131I gydymo įstaiga privalo žodžiu ir raštu instruktuoti pacientą radiacinės saugos klausimais ir suteikti informacijos, kaip elgtis namuose ir atsakyti į visus jam rūpimus klausimus. Pacientui išduodama paciento radiacinės saugos instrukcija, kurioje nurodyta, kiek laiko ir kokių apribojimų teks laikytis. Pacientui rekomenduojama nebūti šalia vaikų ir nėščiųjų, nesinaudoti visuomeniniu transportu, nesilankyti žmonių sambūriuose: koncertuose, teatruose, kavinėse. Namie patartina naudotis atskirais stalo įrankiais, indais, rankšluosčiais, patalyne, miegoti atskiroje lovoje, tualete laikytis ypatingos švaros.
Rekomenduojama iš karto po 131I patekimo į organizmą gerti daug skysčių, kad 131I greičiau pasišalintu natūraliu būdu, t. y. su šlapimu, seilėmis ir prakaitu. Natūraliu būdu iš organizmo pasišalinusio 131I kiekiai yra tokie maži, kad nekelia grėsmės aplinkiniams.