Peticijų komisijos veikla

Apie peticijos teisę

Peticijos teisė – Lietuvos Respublikos Konstitucijoje laiduojama teisė kreiptis Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinio įstatymo nustatyta tvarka su prašymu ar siūlymu spręsti ne tik pareiškėjui, bet ir visai visuomenei ar jos daliai svarbų klausimą, kai tam reikia priimti, pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios norminį teisės aktą (Peticijų konstitucinio įstatymo 2 straipsnio 5 dalis).

Įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnio trečiojoje dalyje laiduojamą peticijos teisę, pareiškėjas turi teisę Radiacinės saugos centrui (toliau – RSC) pateikti kreipimąsi (peticiją), išdėstydamas siūlymus ar prašymus spręsti ne tik pareiškėjui, bet ir visai visuomenei ar jos daliai svarbų klausimą, kai tam reikia priimti, pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios RSC direktoriaus priimamą norminį teisės aktą.
 

Apie RSC peticijų komisiją
 
RSC peticijų komisija – RSC direktoriaus įsakymu kiekvieno konkretaus kreipimosi (peticijos) nagrinėjimo atveju sudaryta komisija, kurios pagrindinė funkcija yra išnagrinėti pareiškėjo pateiktą kreipimąsi (peticiją) dėl RSC direktoriaus priimamo norminio teisės akto priėmimo, pakeitimo, papildymo ar pripažinimo netekusiu galios. Šią komisiją sudaro ne mažiau kaip 5 nariai, o pagrindinė jos veiklos forma – posėdžiai.
 
Susiję teisės aktai:
1)    Lietuvos Respublikos peticijų konstitucinis įstatymas;
2)    Radiacinės saugos centro peticijų komisijos veiklos nuostatai, patvirtinti RSC direktoriaus 2024 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. V-37 „Dėl Radiacinės saugos centro peticijų komisijos veiklos nuostatų patvirtinimo“.

 
Kreipimosi (peticijos) reikalavimai
 
Kreipimąsi (peticiją) turi teisę pateikti ne jaunesnis kaip 16 metų Lietuvos Respublikos pilietis, nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantis užsienietis arba tokių asmenų grupė.
 
Kreipimusi (peticija) gali būti prašoma ar siūloma spręsti žmogaus teisių ir laisvių apsaugos ar įgyvendinimo klausimą, valstybės institucijų reformavimo klausimą arba kitą ne tik pareiškėjui, bet ir visai visuomenei ar jos daliai svarbų klausimą. Kreipimesi negali būti teikiamas toks prašymas ar siūlymas, kurį patenkinus būtų paneigiamos kitų žmonių teisės ir laisvės, keliama grėsmė Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui, konstitucinei santvarkai.
 
Kreipimesi (peticijoje) turi būti nurodoma:
1)    pareiškėjo vardas, pavardė, asmens kodas;
2)    pareiškėjo atstovui suteiktos teisės, jeigu kreipimesi nurodytam pareiškėjo atstovui suteikiamos ne visos Peticijų konstituciniame įstatyme numatytos pareiškėjo teisės;
3)    pareiškėjo ir (ar) jo atstovo kontaktiniai duomenys (adresas ir (ar) elektroninio pašto adresas, telefono numeris), kuriais turi būti siunčiama informacija, susijusi su priimtais sprendimais dėl kreipimosi (peticijos);
4)    institucija, kuriai teikiamas kreipimasis;
5)    prašymas pripažinti kreipimąsi peticija, aiškiai nurodant, kokį ne tik pareiškėjui, bet ir visai visuomenei ar jos daliai svarbų klausimą prašoma ar siūloma spręsti, taip pat kreipimosi pateikimo priežastis ir tikslus;
6)    pareiškėjo prašymas ar siūlymas priimti, pakeisti, papildyti ar pripažinti netekusiu galios norminį teisės aktą.
 
Jei kreipimąsi (peticiją) teikia pareiškėjo atstovas, prie kreipimosi (peticijos) taip pat pridedamas pareiškėjo atstovavimą patvirtinantis dokumentas, jo kopija arba atstovavimą patvirtinančio elektroninio dokumento nuorašas.
 
Prie kreipimosi (peticijos) gali būti pridėti kreipimesi (peticijoje) nurodytą prašymą ar siūlymą pagrindžiantys dokumentai ar jų kopijos, siūlomo norminio teisės akto projektas, kita su kreipimusi susijusi medžiaga.
 
Kreipimasis (peticija) turi būti pasirašytas pareiškėjo arba jo atstovo ir RSC pateikiamas raštu tiesiogiai, paštu arba elektroninių ryšių priemonėmis. Elektroninių ryšių priemonėmis teikiamas kreipimasis turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu arba suformuotas tokiu būdu, kuris užtikrina elektroninę asmens atpažintį ir teksto autentiškumą.
 

Priimtos nagrinėti peticijos

Peticijoje pateikti prašymai ar siūlymai ir juos pagrindžiantys argumentai

Peticijos nagrinėjimo būdas, vieta ir laikas

Specialistų, ekspertų ar kt. institucijų gauta informacija (nuomonės) dėl peticijoje pateiktų prašymų ar siūlymų

RSC peticijų komisijos išvada

Sprendimas dėl peticijoje pateiktų prašymų ar siūlymų tenkinimo

 

 

 

 

 

 

 

Atnaujinimo data: 2024-05-02