4. Ar radono kiekis vonioje gali būti didesnis nei pastate?

Vonios kambaryje radono aktyvumo koncentracija gali būti didesnė dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, vonios kambarys dažniausiai yra maža, uždara patalpa, kurioje, intensyviai naudojant vandenį, gali susikaupti daugiau radono iš vandens. Radonas yra dujos, kurios yra ištirpusios vandenyje ir patenka į patalpos orą iš vandens, maudantis duše ar prileidus vonią. Tačiau, po tam tikro laiko, dėl ventiliacijos radono kiekis vonios kambaryje turėtų sumažėti.

Radono į patalpas (taip pat ir vonios) patenka ir iš statybinių medžiagų bei grunto. Nustatyta, kad Lietuvoje didžiausias radono šaltinis – gruntas. Jeigu į vonios kambarį oro iš grunto patenka daugiau nei į kitas patalpas, šiame kambaryje bus daugiau ir radono.

Vienareikšmiškai atsakyti į klausimą neįmanoma – reikia detalesnių tyrimų. Labai svarbu žinoti, kiek radono buvo ir kitose patalpose, kiek laiko truko matavimai, kokiame name – daugiaaukštyje ar individualiajame patalpos yra.

 

Daugiau apie radoną galima sužinoti Radiacinės saugos centro interneto svetainėje adresu www.rsc.lrv.lt, pasirinkus meniu punktus:

Gyventojams > Radono skleidžiama apšvita . 

Gyventojams > Lietuvos radono žemėlapis .

Atnaujinimo data: 2024-02-27