1. Kokie yra reikalavimai radioaktyviųjų šaltinių fizinei saugai užtikrinti? foto_s

Fiziniai ir juridiniai asmenys, ketinantys savo veikloje naudoti ar jau naudojantys uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius (toliau – uždarasis šaltinis), privalo užtikrinti šių uždarųjų šaltinių fizinę saugą.

Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytas platus spektras įvairių saugumo užtikrinimo priemonių, kurios priklausomai nuo uždarojo šaltinio pavojingumo kategorijos (I – pavojingiausias, V – mažiausiai pavojingas) turi būti taikomos praktinėje veikloje su uždaraisiais šaltiniais. Uždarųjų šaltinių fizinei saugai užtikrinti paprastai naudojamos techninės, konstrukcinės ir administracinės fizinės saugos užtikrinimo priemonės. Techninėms priemonėms priskiriami technologiniai įrenginiai, užtikrinantys neteisėto patekimo prie šaltinių aptikimą, greitą ir patikimą informacijos perdavimą bei jos įvertinimą (vaizdo stebėjimo įranga, neteisėto patekimo prie šaltinių aptikimo įranga, darbuotojų tapatybės nustatymo įrenginiai ir pan.), konstrukcinėms priemonėms priskiriami technologiniai įrenginiai, užkertantys patekimą prie šaltinių (vandeninės putos, lipnios putos ir pan.) ir fiziniai barjerai (sienos, durys, langai, grotos ir pan.), apsaugantys šaltinius nuo pašalinių žmonių atsitiktinio ar neteisėto patekimo prie uždarųjų šaltinių, jų vagystės ar sabotažo, o administracines priemones sudaro darbo taisyklės, instrukcijos, įvairūs įstaigos vadovo įsakymai, užtikrinantys uždarųjų šaltinių fizinę saugą.

Techninių, konstrukcinių ir administracinių priemonių taikymas kiekvienu konkrečiu atveju gali skirtis. Natūralu, kad pavojingesnių uždarųjų šaltinių apsaugai naudojama daugiau techninių ir konstrukcinių priemonių, tačiau ne visuomet jas įmanoma panaudoti (pvz., dirbant su uždaraisiais šaltiniais lauko sąlygomis), todėl tokiais atvejais tenka labiau pasikliauti techninėmis ir administracinėmis priemonėmis – nepalikti uždarųjų šaltinių be priežiūros, užtikrinti patikimas ryšio priemones ir t. t.

Plačiau skaitykite Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. rugsėjo 26 d. įsakyme Nr. V-904 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 7 d. įsakymo Nr. V-687 „Dėl Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinės saugos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo".

Atnaujinimo data: 2023-11-23