Fizinės saugos sistema įstaigoje yra tinkama, jei ji gali visapusiškai apsaugoti nuo neteisėto patekimo prie uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių (toliau – uždarasis šaltinis). Skiriami trys pagrindiniai apsaugos etapai:

  • neteisėto patekimo ar bandymo patekti į uždarųjų šaltinių saugojimo ar naudojimo patalpas aptikimas;
  • sutrukdymas neteisėtai patekti į uždarųjų šaltinių saugojimo ar naudojimo patalpas;
  • greitas reagavimas į įvykį, pasitelkiant saugos darbuotojus.

Neteisėtam patekimui į uždarųjų šaltinių saugojimo ar naudojimo patalpas aptikti dažniausiai naudojami įvairūs judesio davikliai, signalizacija, vaizdo stebėjimo įranga bei kitos techninės priemonės. Šios priemonės taip pat turi užtikrinti signalo apie neteisėtą patekimą perdavimą apsaugos pajėgų funkcijas vykdantiems asmenims (saugos tarnybai) (toliau – saugos tarnybos darbuotojas). Nustačius, kad bandoma neteisėtai patekti į uždarųjų šaltinių saugojimo ar naudojimo patalpas, saugos tarnybos darbuotojai skubiai vyksta į įvykio vietą. Pagrindinė kliūtis, kurią reikia įveikti įsibrovėliams, kol atvyks saugos tarnybos darbuotojai – įvairūs fiziniai barjerai. Dėl šios priežasties šie barjerai privalo būti suprojektuoti taip, kad jų nebūtų įmanoma įveikti (apeiti) neįjungiant signalizacijos ar kitų aptikimo priemonių. Taip pat svarbus ir fizinių barjerų tvirtumas bei patikimumas.

Įdiegus aukščiau aprašytą fizinės saugos sistemą, taip pat rekomenduojama naudoti ir kitas svarbias prevencines apsaugos priemones, pvz., gerai apšviesta įstaigos teritorija, apie teritorijų stebėjimą įspėjantis ženklinimas, iš toli matomi saugos darbuotojai ir pan. Tokios priemonės nereikalauja didelių finansinių išteklių, tačiau gali atbaidyti suinteresuotą asmenį nuo galimų piktavališkų veiksmų.

Atnaujinimo data: 2023-11-23