2024-09-07

Gaisrai Černobylio zonoje pavojaus Lietuvos gyventojų sveikatai nekelia

Žiniasklaidoje ir socialinėje erdvėje pasirodžius pranešimams apie gaisrus Černobylio zonoje (Ukrainoje) informuojame, kad radiacinis fonas Lietuvoje yra nepakitęs ir kalio jodido tablečių dėl miško gaisrų vartoti nereikia.

Radiacinės saugos centro (toliau – RSC) specialistai nuolat (24/7) stebi Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo (RADIS) sistemos teikiamus matavimų duomenis ir apie jonizuojančiosios spinduliuotės (radiacijos) padidėjimą Lietuvoje nedelsdami informuotų atsakingąsias institucijas ir gyventojus bei pateiktų rekomendacijas dėl apsaugomųjų veiksmų taikymo.

Apačioje pateikiame atsakymą į dažniausiai užduodamą klausimą:

Ar radioaktyvusis jodas gali būti aptinkamas Černobylio zonoje?

Radioaktyvusis jodas –  trumpaamžis radionuklidas, kurio pusėjimo trukmė yra apie 8 dienos. Tai reiškia, kad jau po 8 dienų suskyla (pranyksta) pusė branduolinės avarijos metu aplinkoje pasklidusio radioaktyviojo jodo.

Černobylio AE avarijos metu aplinkoje pasklidęs radioaktyvusis jodas visiškai suskilo ir natūraliai pasišalino iš aplinkos praėjus keliems mėnesiams po avarijos, o praėjus daugiau nei 35 metams po Černobylio AE avarijos radioaktyviojo jodo Černobylio zonoje seniai neliko ir pėdsakų.

Primename, kad ankstyvojo radiacinio pavojaus sistemos (RADIS) stočių teikiamus radiacinio fono Lietuvoje duomenis gali stebėti RSC interneto svetainėje, pasirinkę aktyvią nuorodą „Radiacinis fonas Lietuvoje“