Radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų, išskyrus radioaktyviąsias atliekas, susidariusias branduolinio kuro ciklo metu (toliau – radioaktyviosios atliekos), vežimas – sudėtingas ir atitinkamo pasirengimo reikalaujantis procesas. Radioaktyviąsias medžiagas ar radioaktyviąsias atliekas vežti gali tik ūkio subjektai, registravę tokią veiklą ar turintys RSC išduotą šios veiklos licenciją (atsižvelgiant į radioaktyviųjų šaltinių pavojingumo kategoriją) bei besilaikantys griežtų radiacinės ir fizinės saugos reikalavimų.

Vykdydamas Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo ir Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių nuostatas, RSC išduoda leidimus įvežti, išvežti, vežti tranzitu ir vežti šalies viduje radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas. 2023 m., įsigaliojus Radioaktyviųjų medžiagų, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo Lietuvos Respublikoje taisyklių pakeitimui, leidimus vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas pradėta išduoti tik elektroniniu būdu naudojantis Licencijų informacine sistema.

RSC specialistai nuolat tikrina, kaip veiklos su šaltiniais vykdytojai yra pasirengę radioaktyviųjų medžiagų ar radioaktyviųjų atliekų vežimo metu užtikrinti radiacinę ir fizinę saugą, – vertina transporto priemonių atitiktį radiacinės bei fizinės saugos reikalavimams, darbuotojų pasirengimą radiacinės saugos klausimais ir pan. 2023 m. išduoti 33 leidimai vežti radioaktyviąsias medžiagas ir 7 – radioaktyviąsias atliekas (žr. 1 pav.).

1 pav. Išduotų leidimų pasiskirstymas pagal rūšis

Vertinant 2021–2023 m. išduotų leidimų vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas skaičiaus pokyčius (žr. 2 pav.) pastebima, jog išduotų leidimų vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas skaičius mažai kinta. Tai rodo, kad veiklos su šaltiniais vykdytojų, savo veikloje naudojančių radioaktyviąsias medžiagas, poreikiai pastaruosius kelerius metus nesikeičia, tik atnaujinamos veiklai reikalingos radioaktyviosios medžiagos ar veikloje susidariusios radioaktyviosios atliekos perduodamos galutinai sutvarkyti. Daugiausia leidimų išduota ASPĮ, kurios į Lietuvą įvežė atviruosius radioaktyviuosius šaltinius, naudojamus branduolinėje medicinoje diagnostikai ir gydymui (pavyzdžiui, 99Mo, 223Ra,89Sr, 18F ir kt.), bei uždaruosius radioaktyviuosius šaltinius, naudojamus brachiterapijoje (pavyzdžiui, 60Co, 192Ir). Pramonės įmonės į Lietuvą įvežė pripylimo lygio ar medžiagos tankio matavimams reikalingų uždarųjų radioaktyviųjų šaltinių (pavyzdžiui, 137Cs, 241Am).

 2 pav. Leidimų vežti radioaktyviąsias medžiagas ir radioaktyviąsias atliekas kitimas 2021–2023 m.

Atnaujinimo data: 2025-03-19