Kas yra ARGOS?

ARGOS (Accident Reporting and Guiding Operational System) yra sprendimų palaikymo sistema, skirta valdyti krizes ir ekstremalias situacijas, susijusias su cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių (CBRN) medžiagų išmetimais. ARGOS naudojama:

  • Situacijos suvokimui: suteikia bendrą situacijos vaizdą ir prognozuoja jos raidą.
  • Radioaktyviųjų medžiagų sklaidos prognozei – leidžia numatyti teršalų plitimo kryptį ir mastą.
  • Užterštų teritorijų nustatymui – padeda įvertinti, kokios vietovės būtų paveiktos radiologinės ar branduolinės avarijos atveju.
  • Gyventojų apšvitos modeliui – leidžia prognozuoti, kokią apšvitą gautų žmonės užterštose teritorijose.
  • Apsaugos priemonių planavimui ir sprendimų priėmimui – remiantis modelių duomenimis, galima priimti sprendimus dėl būtinų apsaugomųjų veiksmų.
  • Pasekmių vertinimui: apskaičiuoja incidentų pasekmes.
  • Be to, ARGOS yra vertinga kaip simuliacijos priemonė, skirta reagavimo organizacijų mokymams ir visuomenės informavimui.

 

Sistemos komponentai

  • ARGOS intensyviai naudoja geografinę informacinę sistemą (GIS) duomenų atvaizdavimui žemėlapiuose. Spalvos naudojamos koncentracijos, užterštumo, atvykimo laiko, trajektorijų, dozių ar įkvėpimo rodymui, o izolinijos gali parodyti svarbius slenkstinius lygius. GIS sistema gali rodyti branduolines elektrines, matavimo stotis ir meteorologines sąlygas, tokias kaip krituliai ir vėjo laukai.

ARGOS reikšmė Lietuvoje

ARGOS kartu su RADIS (Ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo tinklu) yra svarbi Lietuvos parengties branduolinėms ar radiologinėms avarijoms dalis. Sistema leidžia prognozuoti radioaktyviojo užterštumo sklaidą iki 72 valandų į priekį.

Meteorologiniai duomenys ir sistemos veikimas

  • ARGOS sukūrė Danijos specialistai.
  • Danijos meteorologijos institutas aštuonis kartus per parą teikia atnaujintus meteorologinius duomenis Radiacinės saugos centrui – šie duomenys naudojami atliekant ARGOS skaičiavimus.
  • Taip pat ARGOS naudoja NOMADS (NOAA Operational Model Archive and Distribution System, JAV) meteorologinius duomenis.

Tarptautinis naudojimas

ARGOS sistema yra taikoma įvairiose pasaulio šalyse, įskaitant:
Australiją, Braziliją, Kanadą, Daniją, Estiją, Vokietiją, Airiją, Japoniją, Latviją, Lietuvą, Norvegiją, Lenkiją, Singapūrą, Švediją, Ukrainą ir Jungtinę Karalystę.ir kitas šalis.

Istorija

ARGOS kūrimas prasidėjo 1992 m. Danijos ekstremalių situacijų valdymo agentūroje (Danish Emergency Management Agency) ir „Prolog Development Center“ glaudžiai bendradarbiaujant su Risø nacionaline laboratorija ir Danijos meteorologijos institutu.

Praktinis pavyzdys

Pateiktame paveikslėlyje pateikta viena iš ARGOS atliktų galimų branduolinės avarijos simuliacijų pagal pasirinktos dienos orų prognozę ir pavaizduotas teorinis radioaktyvių medžiagų išmetimas į aplinką. Spalvomis atvaizduota pagal pasirinktus įvesties duomenis prognozuojama gyventojo efektinė apšvitos dozė (mSv), kurią jis gautų po 48 valandų, o kontūrinėmis linijomis atvaizduotas prognozuojamos radioaktyviojo užterštumo sklidimas Lietuvos teritorijoje  valandomis.

 

Atnaujinimo data: 2025-03-21